ul. Lwowska 80, 22-600 Tomaszów Lubelski    Tel.: 84 543 20 80 E-mail: info@obywatelskieroztocze.pl
A A A

Grupa nieformalna RAZEM DLA ŁÓWCZY z Patronem OSP w Łówczy

📌 Grupa nieformalna RAZEM DLA ŁÓWCZY z OSP w Łówczy

📌 projekt: Rajd Pojazdów Zabytkowych – pamięci rodziny Liptayów

W ramach realizacji inicjatywy zorganizowano rajd pojazdów zabytkowych miejscami związanymi z rodziną Liptayów – ostatnich właścicieli czterech folwarków w tym Łówczy. Maksymilian Liptay był współzałożycielem biura podróży ,,Orbis”. Syn Maksymiliana – Alfred był właścicielem kilku aut (w tym sportowego Bugatti) i dobrze zapowiadającym się na początku lat trzydziestych kierowcą wyścigowym biorącym udział w licznych rajdach i wyścigach.
W rajdzie wzięło udział niespełna 50 unikatowych pojazdów. Wydarzenie rozpoczęło się w otoczeniu parku podworskiego w Łówczy, stanowiącego niegdyś własność rodziny Liptayów, w świetlicy uczestnicy mogli zapoznać się z historią wspomnianej rodziny oraz wyścigów Grand Prix we Lwowie, w których brał udział Alfred Liptay na Bugatti T44. Wyjątkowym momentem było ponowne po 90 latach pojawienie się Bugatti na łówczańskich drogach.

Rajd podzielił uczestników na dwie grupy: turystyczną i sportową, nawiązując do ducha sportowej rywalizacji minionych lat. Turystyczna kolumna była prowadzona przez OSP Łówcza zabytkowym wozem strażackim Żuk z 1970r. Natomiast grupa sportowa pokonywała te same trasy, lecz miała do pokonania także próby sprawnościowe, dodając rywalizacji nutkę ekscytacji.

Trasa rajdu prowadziła przez malownicze tereny, obejmując punkty od Starej Huty przez Polankę aż po Brusno, czyli przedwojenne majątki Liptayów. Uczestnicy mieli okazję nie tylko cieszyć się jazdą, ale również podziwiać widoki historycznych miejsc.

Pierwszy etap trasy zakończył się w parku zdrojowym w Horyńcu-Zdroju, gdzie uczestnicy mogli odpocząć i posłuchać ciekawych opowieści.

Meta rajdu znajdowała się w Narolu, pod Pałacem Łosiów w Narolu. Uczestnicy mogli zgłębić historię tego miejsca. To również tu odbyła się ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień.

Serdecznie gratulujemy realizacji!

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030 Komitet do spraw Pożytku Publicznego


Data publikacji: 11.09.2023